slogan


MUDr. Eva Potanková

Vaša rodinná lekárka
Mierová 2317
Hlohovec 920 01
(Pri pomarančovej zastávke Bekaert)Rhinovírusy spôsobujú – tzv. klasickú infekčnú nádchu, pri ktorej máme riedky výtok z nosa, ideme sa ukýchať, zaľahnú nám uši a za 5 až 7 dní nevieme, že nám niečo bolo. Pri tomto ochorení teplota väčšinou neprekročí teplotu 37 st Celsia. Toto ochorenie samo o sebe nie je nebezpečné, ale po jeho prekonaní na slizniciach nosa a prínosových dutín pretrváva minimálne poškodenie sliznice, ktoré sa môže stať bránou pre infekciu chrípkovým vírusom a baktériam.

Rhinovírusy vstupujú do epitelových buniek sliznice prostredníctvom recepterov. Receptor to sú vlastne ako dvere do miestnosti s tým, ale že každá návšteva môže vojsť len cez svoje vyhradené dvere. Dvere (receptor), ktorými rhinovírusy vstupujú do buniek sa volajú ICAM1. U alergických pacientov je oproti zdravým jedincom zvýšený počet receptorov ICAM1, čo vysvetľuje aj príčinu prečo sú alergickí pacienti zvýšene náchylní na respiračné infekcie rhinovírusmi. Pravidelné užívanie antihistaminík vedie k znižovaniu počtu exprimovaných receptorov ICAM1 a tým sa u alergikov znižuje pravdepodobnosť nakazenia rhinovírusmi. Užívanie antihistaminík u zdravých jedincov (rozumej nealergikov) nemá ochranný účinok pred rhinovírsuovou infekciou. Platí pre alergikov aj zdravých, že najlepšou prevenciou je otužovanie a konzumácia pestrej vyváženej stravy bohatej na antioxidačné látky. U pacientov alergikých na ovocie a zeleninu je vhodnou náhradou užívanie antioxidancií v tabletkovej forme.

Vzdušné plesne nám môžu spôsobiť prejavy, ktoré sú na nerozoznanie od rhinovírusovej infekcie a rozlíšenie o ktoré ochorenie sa jedná je v rukách lekára alergológa, ktorý prostredníctvom testov na koži a rozborom krvi určí, o ktorý typ ochorenia sa jedná a určí správnu liečbu.

Hríby v lese - ak nie sme lenivý chodiť po lese a máme šikovnú a milujúcu manželku navarí nám hríbovu polievku – pretože láska ide cez žalúdok.
spacer

 

Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. x